ხელოვნების სასახლე - კულტურის ისტორიის მუზეუმში (ყოფილი საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის სახელმწიფო მუზეუმი) აღმოსავლური ხელოვნების ნიმუშების შეგროვებას საფუძველი ჯერ კიდევ 1927 წელს მუზეუმის დამაარსებელმა დავით არსენიშვილმა ჩაუყარა საფუძველი, ამის დასტურია ამავე პერიოდში გადაღებული ფოტო, სადაც დავით არსენიშვილი ვაიანგით (ჩრდილების თეატრის თოჯინა ინდონეზიაში) ხელში დგას. აღმოსავლური კოლექციების შევსება საბჭოთა პერიოდშიც გრძელდებოდა, თუმცა ამას სისტემური და მიზანმიმართული ხასიათი არ ჰქონია.
2019 წელს ხელოვნების სასახლეს ხალხური და გამოყენებითი ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმი გადმოეცა, რომელიც თავის კოლექციებში საკმაოდ დიდი რაოდენობით ორიენტალისტურ ექსპონატებს შეიცავდა, მათ შორის ქსოვილს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს ნივთებს. ამ პერიოდიდან მოყოლებული მუზეუმში აქტიურად იწყება აღმოსავლური კოლეციე ბის შევსება, საქართველოს კულტურის სამინისტროს მხარდაჭერით და მუზეუმის დირექციის ინიციატივით, 2020-2023, წლებში ევროპის სხვადასხვა აუქციონებზე, იაპონიასა და თურქეთში არაერთი საყურადღებო ნივთი იქნა შეძენილი.
მუზეუმის ორიენტალისტური კოლექციები მრავალმხრივი და მრავალეროვანია, აქ წარმოდგენილია: იაპონია, ჩინეთი, შუამდინარეთი, სპარსეთი, თურქეთი, ავღანეთი, არაბეთი, ინდოეთი, ინდონეზია, ნეპალი, მონღოლეთი, უზბეკეთი, თურქმენეთი. აქვე ნახავთ ტექსტილს, ავეჯს, სამკაულს, იარაღს და ა.შ

The Art Palace of Georgia - Museum of Cultural History (formerly the Georgian State Museum of Theater, Music, Cinema and Choreography) began collecting Eastern art samples back in 1927 when the museum's founder, David Arsenishvili, laid the foundation. This is confirmed by a photo taken during the same period, where David Arsenishvili is standing with a Wayang (shadow theater puppet from Indonesia) in his hand. Fulfillment of Eastern collections continued during the Soviet period, but this did not have a systematic character.
In 2019, the State Museum of Folk and Applied Arts was transferred to the Art Palace, which contained a significant number of Orientalist exhibits in the collections, including textiles, silver and bronze items. From this period museum actively started collecting oriental art exhibits. With the support of the Georgian Ministry of Culture and the initiative of the museum's directorate, numerous noteworthy items were purchased from various European auctions, Japan, and Turkey between 2020-2023.
The museum's Orientalist collections are multifaceted and multinational, representing: Japan, China, Mesopotamia, Persia, Turkey, Afghanistan, Arabia, India, Indonesia, Nepal, Mongolia, Uzbekistan, and Turkmenistan. Here you will also find textiles, furniture, jewelry, weapons, and many other things.