11 ნოემბერს საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების და ხელოვნების სასახლის ორგანიზებით საქართველოს ხელოვნების სასახლე-კულტურის ისტორიის მუზეუმში ცნობილი ქართველი მხატვრის ოლესია თავაძის პერსონალური გამოფენა გაიმართა. გამოფენაზე განსაკუთრებული ადგილი დაეთმო მხატვრის ორიენტალისტურ შემოქმედებას. მხატვარმა გააფორმა აღმოსავლურ თემებზე შექმნილის ისეთი ნაწარმოებები, როგორებიცაა: “ტენგუს მარაო“, იაპონური ზღაპრები (1972 წ). ვილჰემ ჰაუფის ( Hauff Wilhelm) „პატარა მუკის ამბავი“ (2018 წ), ჟომბოკ ტიმარ დიორდის (zsombok timar gyorgy) ნეპალური ამბავი. გახსნის ცერემონიალს მხატვრის შემოქმედების არაერთი თაყვანისმცემელი დაესწრო, გამომსვლეთა შორის იყო საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების ვიცე-პრეზიდენტი თამარ ლაცაბიძე.
შეხვედრაზე ითქვა რომ საზოგადოება მომავალ 2025 წელს ქალაქ თბილისის მერიასთან და ხელოვნების სასახლესთან ერთად მხატვრის შემოქედებისადმი მიძღვნილ ორენოვან კატალოგს გამოსცემს, სადაც მნიშვნელოვანი ადგილი ორიენტალისტურ თემატიკას დაეთმობა. ოლესია თავაძე არის საერთაშორისო ლიტერატურული პროგრამა Step by Step ("ნაბიჯ-ნაბიჯ") ლაურეატი საბავშვო მწერალთა შორის. ამ პროგრამაში გამარჯვებული მისი ზღაპარი-"პასკულინა და ბუსუნსულა" ბევრ ენაზე ითარგმნა. ამასთანავე ის არის მრავალი პერსონალური და ჯგუფური გამოფენის მონაწილე, არაერთი ლიტერატურული პუბლიკაციის ავტორი.

On November 11th, a personal exhibition of the renowned Georgian artist Olesia Tavadze was held at the Art Palace of Georgia - Museum of Cultural History, organized by Royal Asiatic Society of Georgia and the Art Palace. The exhibition gave special prominence to the artist's orientalist works. The artist illustrated oriental-themed works such as: "Tengu's Folding Fan", Japanese Fairy Tales (1972), Wilhelm Hauff's "The Story of Little Muck" (2018), and Zsombok Timar Gyorgy's Nepalese Story. The opening ceremony was attended by many admirers of the artist's work. Among the speakers was Tamar Latsabidze, Vice President of the Royal Asiatic Society of Georgia.
During the meeting, it was announced that the society will publish a bilingual catalog dedicated to the artist's work in collaboration with Tbilisi City Hall and the Art Palace of Georgia in 2025, with a significant focus on orientalist themes. Olesia Tavadze is a laureate of the international literary program “Step by Step”among children's writers. Her fairy tale "Paskulina and Busunsula" has been translated into many languages. Additionally, she is a participant in numerous personal and group exhibitions and the author of several literary publications. (Photos by Genadi Gabodze)