თსუ რექტორი, აკადემიკოსი ჯაბა სამუშია საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების წევრი გახდა
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი ჯაბა სამუშია დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების პირველი წევრი გახდა. საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოება დიდი ბრიტანეთისა და ირლანდიის სამეფო აზიური საზოგადოების წევრია 2023 წლიდან. თსუ რექტორს სამკერდე ნიშანი საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების პრეზიდენტმა გიორგი კალანდიამ გადასცა, წევრობის დამადასტურებელი სერთიფიკატი კი, ვიცე პრეზიდენტმა თამარ ლაცაბიძემ.
„ბევრი არ გვიფიქრია, თუ ვინ უნდა ყოფილიყო საზოგადოების პირველი წევრი. გადავწყვიტეთ, რომ ეს პიროვნება უნდა ყოფილიყო ყველაზე ავტორიტეტული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი და, ამავე დროს, თავად უნდა ყოფილიყო ისეთი პიროვნება, რომელსაც საზოგადოება პატივს სცემს. ამიტომაც გადავწყვიტეთ თსუ რექტორი, ისტორიკოსი ჯაბა სამუშია მიგვეღო საზოგადოების პირველ წევრად,“- განაცხადა გიორგი კალანდიამ.
თსუ რექტორის ჯაბა სამუშიას თქმით, დიდი პატივი და დიდი ნდობის გამოხატულებაა ის ფაქტი, რომ ათწლეულების შემდეგ ქართველ მეცნიერთაგან პირველი გახდა ამ საზოგადოების წევრი. „დიდი ბრიტანეთისა და ირლანდიის სამეფო აზიური საზოგადოება საუკუნეზე მეტია ახორციელებს საინტერესო კვლევებს აღმოსავლეთმცოდნეობის მიმართულებით. ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს ამ საზოგადოების წარმომადგენლობის საქართველოში დაარსებას, ამით ქართველი მეცნიერები კიდევ უფრო დაუახლოვდებიან მსოფლიო მეცნიერთა დიდ ოჯახს. ეს ხელს შეუწყობს ქართველოლოგიის პოპულარიზაცია-განვითარებას, უცხოელი მეცნიერების ამ დარგით დაინტერესებას. თსუ მზადაა უმასპინძლოს სამეფო საზოგადოების საერთაშორისო კონფერენციას, რომელიც კიდევ ერთი ხიდი იქნება ქართველ და მსოფლიო აღმოსავლეთმცოდნეებს შორის.“
დიდი ბრიტანეთისა და ირლანდიის სამეფო აზიური საზოგადოება 1823 წელს დააარსა ცნობილმა ინგლისელმა მეცნიერმა, აღმოსავლეთმცოდნემ, სანსკრიტოლოგმა ჰენრი თომას კოლბრუკმა. საზოგადოებამ 1824 წელს მეფე გეორგ მეოთხესგან მიიღო სამეფო ქარტია აზიასთან დაკავშირებული მეცნიერების, ლიტერატურისა და ხელოვნების წახალისებისა და მფარველობისთვის. 1834 წლიდან საზოგადოების სამეცნიერო ჟურნალს წელიწადში ოთხჯერ გამოსცემს კემბრიჯის უნივერსიტეტის გამომცემლობა. თავის დროზე სამეფო საზოგადოების წევრები იყვნენ იოანე ბატონიშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი და გიორგი წერეთელი.
პირველი აზიური საზოგადოება დაარსდა 1784 წელს კალკუტაში, რომელიც შემდგომში დიდი ბრიტანეთისა და ირლანდიის აზიის სამეფო საზოგადოების ასოცირებული საზოგადოება (წარმომადგენლობა) გახდა. მას შემდეგ წარმომადგენლობები შეიქმნა იაპონიაში, ჩინეთში, ჰონგ კონგში, კორეაში (1900 წელს), შრი ლანკაში და სხვა.
საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოების მისიაა გამოიკვლიოს და ხელი შეუწყოს ახალი ისტორიული არტეფაქტების, ძეგლების აღმოჩენას, საქართველოს შესახებ აზიური წყაროების მოძიებას და კვლევას ; აგრეთვე, აზიის შესახებ ქართული ისტორიული და ლიტერატურული ნაწარმოებების ანალიზს, თარგმნას და პოპულარიზაციას.

Tbilisi State University Rector, Academician Jaba Samushia, has become the first member of the Georgian Royal Asiatic Society in independent Georgia's history. The Georgian Royal Asiatic Society has been a member of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland since 2023.
The membership pin was presented to the TSU Rector by Georgian Royal Asiatic Society President George Kalandia, while Vice President Tamar Latsabidze presented the membership certificate.
"We didn't think long about who should be the Society's first member. We decided that this person should be the head of the most authoritative organization and, at the same time, someone respected by society. That's why we decided to accept TSU Rector, historian Jaba Samushia, as the Society's first member," stated George Kalandia.
According to TSU Rector Jaba Samushia, it is a great honor and expression of trust that, after decades, he has become the first Georgian scientist to join this society.
"The Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland has been conducting interesting research in Oriental studies for over a century. The establishment of this society's representation in Georgia is of great importance, as it will bring Georgian scientists even closer to the global community of scientists. This will contribute to the popularization and development of Kartvelology (Kartvelian studies) and interest foreign scientists in this field. TSU is ready to host the Royal Society's international conference, which will be another bridge between Georgian and world Orientalists."
The Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland was founded in 1823 by the renowned English scientist, Orientalist, and Sanskritologist Henry Thomas Colebrooke. In 1824, the Society received a Royal Charter from King George IV for the encouragement and patronage of sciences, literature, and arts related to Asia. The journal is published four times a year by Cambridge University Press. In the past, Royal Society members included Ioane Batonishvili, Ekvtime Takaishvili, and George Tsereteli.
The first Asiatic Society was established in Calcutta in 1784, which later became an associated society (representation) of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland. Since then, representations have been established in Japan, China, Hong Kong, Korea (in 1900), Sri Lanka, and others.
The mission of the Georgian Royal Asiatic Society is to research and promote the discovery of new historical artifacts and monuments, search for and study Asian sources about Georgia, and analyze, translate, and popularize Georgian historical and literary works about Asia.