ქართული თეატრის დღე - ნიღბების გამოფენა
14 იანვარს, 18:00 საათზე, ხელოვნების სასახლე – კულტურის ისტორიის მუზეუმი, საქართველოს კულტურის სამინისტროს მხარდაჭერით, წარმოგიდგენთ ქართული თეატრის დღისადმი მიძღვნილ ნიღბების გამოფენას, რომელიც სხვადასხვა კულტურის ტრადიციებს ერთ სივრცეში აერთიანებს. გამოფენაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სამეფო აზიურმა საზოგადოებამ, სადაც გამოიფინა საზოგადოების კუთვნილი ნიღბები.
ექსპოზიცია მოიცავს სხვადასხვა ეპოქისა და კულტურის თეატრალურ, რელიგიურ და საკარნავალო ნიღბებს, რომლებიც მრავალსაუკუნოვან ისტორიას გვიჩვენებენ. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება უნგრული ფოლკლორული ბუშოს ნიღაბი, რომელიც უნგრელთა გამანთავისუფლებელ ბრძოლას უკავშირდება თურქ-ოსმალთა წინააღმდეგ, და ქართული თეატრალური ბერიკაობის ნიღბის ნიმუში.
დამთვალიერებელი იხილავს ვენეციურ საკარნავალო ნიღბებს — კარნავალის ერთ-ერთ ყველაზე ცნობილ სიმბოლოს, რომლის ისტორია შუა საუკუნეებიდან რენესანსამდე ვრცელდება. ასევე წარმოდგენილია ვენეციური „ჯოლი“ (Jolly) — ჯესტერის ტიპის ნიღაბი, რომელიც კომედია დელ’არტეს თეატრალურ ტრადიციას უკავშირდება. ბერძნული ტერაკოტის ნიღაბი - რომელიც ანტიკურ საბერძნეთში სხვადასხვა თეატრალური დადგმის დროს გამოიყენებოდა, აგრეთვე აფრიკული, მონღოლური, ინდური, ტაილანდური, ფილიპინური, იაპონური და სხვა კულტურების ნიღბები.
საგამოფენო სივრცეს დაამშვენებს ქართველი ახალგაზრდა ხელოვანის, შოთა თხილიშვილის, უნიკალური ნიღბებიც. იგი თვითნასწავლი ხელოვანია და დღეს საქართველოს მასშტაბით ერთადერთი ნიღაბთა ოსტატია საკუთარ უნიკალურ ჟანრში. მისი შემოქმედება აერთიანებს რელიეფურ ხელოვნებას, ისტორიას, მითოლოგიასა და ტრადიციული ნიღბების ხელობას. ავტორს შემუშავებული აქვს ინდივიდუალური ტექნიკა, რომელსაც ანალოგი არ გააჩნია. იგი არის სერტიფიცირებული ხის მხატვრული დამუშავების სპეციალისტი და ბრენდების Menighbe და Sunstate დამფუძნებელი.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება ქართული კულტურის, ისტორიისა და მითოლოგიური მოტივების მიხედვით მის მიერ დამზადებული ორმოცამდე ნიღაბი. შოთა თხილიშვილი ერთდროულად არის მხატვარი, მენიღე და დეკორატორი, რაც მის ნამუშევრებში ქმნის ვიზუალური ხელოვნების, თეატრისა და დიზაინის სინთეზს რომელიც სასახლის ექსპოზიცას მრავალფეროვან შტრიხს სძენს.

Georgian Theatre Day – Mask Exhibition
On January 14 at 6:00 PM, the Art Palace of Georgia – Museum of Cultural History, with the support of the Ministry of Culture of Georgia, presents a mask exhibition dedicated to Georgian Theatre Day. The exhibition integrates the traditions of diverse cultures within a single space. The exhibition features the participation of the Royal Asiatic Society of Georgia, with masks from the Society’s collection on display.
The display features theatrical, religious, and carnival masks from various eras and cultures, showcasing a history that spans many centuries. Among the exhibits are a Hungarian folk Busó mask, associated with the Hungarian liberation struggle against the Ottoman Turks, and a traditional Georgian Berikoba theatrical mask. Visitors will also see Venetian carnival masks—one of the most iconic symbols of the carnival tradition, whose history extends from the Middle Ages to the Renaissance. Also on display is the Venetian “Jolly,” a jester-type mask linked to the theatrical tradition of Commedia dell’arte. The exhibition further includes a Greek terracotta mask used in theatrical performances in Ancient Greece, as well as masks from African, Mongolian, Indian, Thai, Philippine, Japanese, and other cultures.
The exhibition space will be fulfilled by unique masks created by young Georgian artist Shota Tkhilishvili. He is a self-taught artist and currently the only mask-maker in Georgia working in his own distinctive genre. His work combines relief art, history, mythology, and the traditional craft of mask-making. He has developed an individual technique with no known equivalent. Tkhilishvili is a certified specialist in artistic wood carving and the founder of the brands Menigbe and Sunstate.
The exhibition will feature more than 40 masks created by the artist, inspired by motifs from Georgian culture, history, and mythology. Shota Tkhilishvili is an artist, mask-maker, and decorator, and his works represent a synthesis of visual art, theatre, and design, adding a rich and diverse dimension to the palace’s exhibition.